تاریخچه برنامه های موبایل از ۱۹۷۳ تاکنون

اسنیک یکی از قدیمی ترین بازی ها در تاریخچه برنامه های موبایل
اسنیک قدیمی

برنامه های موبایل چگونه به وجود آمدند؟ (تاریخچه برنامه های موبایل)

برای پاسخ به این سوال که برنامه های تلفن همراه چگونه به وجود آمده اند و تاریخچه برنامه های موبایل چه بوده است؛ قصد داریم کمی عقب تر برویم اینکه اصلا اولین گوشی دنیا چه زمانی و چطور ساخته شد.

 اولین گوشی جهان چطور تولید شد؟

ماشین زمان آی درویدز را روشن می کنیم و به سال ۱۹۷۳ میلادی برمی گردیم جایی که جان اف فیشر و دکتر مارتین کوپر نخستین موبایل دنیا را از شرکت موتورولا به نمایش گذاشتند وزن این گوشی در حدود ۲ کیلوگرم بود و با محیط ۲۳ در ۱۳ و ضخامت ۴٫۴۵ سانتی متری داشت!
اما ۱۰ سال طول کشید تا اینکه در سال ۱۹۸۳ اولین گوشی آن هم به صورت تبلیغاتی به فروش گذاشته شد قیمت اولین گوشی به فروش رفته دنیا ۳۹۹۵ دلار بود که در مقایسه با ارزش کنونی دلار چیزی در حدود ۱۰ هزار دلار امروز می شود! ( با فرض دلار ۴۲۰۰ تومانی معادل ۴۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان)
موضوع وقتی جالب تر می شود که بدانید عمر باتری ها در اولین موبایل ها در حدود نیم ساعت مکالمه به ازای ۱۰ ساعت شارژ بود! ( انگار امروز ماجرا کاملا دارد برعکس می شود با تکنولوژی های جدید شارژ سریع و میلی آمپر های آنچنانی باتری ها و بهینه سازی های فراوان بر روی مصرف دستگاه توسط سازندگان شان انتظار ها به این سمت می رود که با ۳۰ دقیقه شارژ ۱۰ ساعت مکالمه داشته باشیم! ).

آقای کوپر و اولین موبایل دنیا
آقای کوپر و اولین گوشی دنیا

 

اولین گوشی هوشمند دنیا چگونه وارد بازار شد؟

چند سال دیگر جلو می رویم در سال ۱۹۹۳ شرکت IBM تحت نام تجاری سیمون اولین گوشی هوشمند جهان را به بازار عرضه کرد موبایل IBM چند امکان بسیار ویژه در زمان خود داشت که همه را متحیر کرده بود: دفترچه تلفن، تقویم، ماشین حساب و البته فکس!

اولین موبایل هوشمند جهان
اولین موبایل هوشمند جهان

برنامه یا اپلیکشین موبایل چیست؟

بنا به تعریف سایت Techopedia برنامه موبایل (Mobile Application) که به طور خلاصه به آن اپ هم گفته می شود برنامه ای کامپیوتری است که برای اجرا در گوشی ها و تبلت ها، توسط برنامه نویسان موبایل برنامه نویسی می شوند. هر برنامه موبایلی برای عملکرد خاصی طراحی می شود مثلا برای بازی، به عنوان ماشین حساب یا برای مرور کردن صفحات وب.
در ابتدای ظهور اپلیکیشن های موبایل، آنها از امکان انجام چند کار همزمان (Multitasking) به خاطر محدودیت هایی که از نظر سخت افزار در گوشی ها وجود داشت خودداری می کردند اما بعدها به مرور این مشکل برطرف شد.
در آغاز، راحت ترین راه برای تولید یک اپ موبایل پورت کردن برنامه های کامپیوتری برای گوشی بود که با قوی تر شدن گوشی ها کم کم این روش هم از چشم برنامه نویسان افتاد.

اولین برنامه موبایل چه بود؟

اولین اپ های موبایل در اوایل دهه ۹۰ میلادی به همراه کامپیوتر قابل حملی عرضه شد که Psion نام گرفت و سیستم عامل EPOC روی آن نصب بود سیستم عاملی ۱۶ بیتی که برنامه نویسان را قادر کرده بود تا روی این دستگاه، برنامه های واژه پرداز (شبیه ورد امروزی)  صفحه گسترده (مثل اکسل) و برنامه دفترچه خاطرات، ساخته و قرار دهند.
در نسل بعدی این دستگاه معماری سیستم عامل به ۳۲ بیتی، و مقدار رم آن هم ۲ مگابایت افزایش یافت و قابلیت جالب سیستم عامل EPOC امکان ساخت برنامه توسط کاربران معمولی بود که همین امر سبب شد که راه برای گسترش اپ ها باز باشد.

اولین برنامه های موبایل در Psion با سیستم عامل EPOC
اولین برنامه موبایل در Psion با سیستم عامل EPOC

 

سیر تکامل سیستم عامل های موبایل

ابتدا سیستم عامل پالم در سال ۱۹۹۶ بر مبنای زبان برنامه نویسی C و ++C و با  صفحه لمسی عرضه شد که تعداد قابل توجهی اپ در آن وجود داشت و حتی از نسخه ۳ به بعد پالم به مرورگر هم مجهز گردید. بعد از قدم گذاشتن پالم به فضای وب، زبان WML که برای اجرای آنلاین طراحی شده بود به بازار آمد
سپس نوبت جاوا بود که وارد میدان شود و خودی نشان دهد که با وجود تمام مزایایی که داشت محدودیت های جاوا به خصوص زمانی که گوشی های هوشمند در حال رواج بودند بقای جاوا را به چالش کشید.
حالا سیستم عامل سیمبیان نوکیا یک گام فراتر رفته بود در عین حال که از جاوا هم پشتیبانی می کرد خودش به تنهایی حرف های زیادی برای گفتن داشت تنوع نرم افزاری بالا به عنوان نقطه قوت  از یک سو ، ضعف های امنیتی آن به عنوان پاشنه آشیل از سوی دیگر، بیم و امید آینده آن را به چالش می کشید و کار تا آنجا پیش رفت که تا سال ۲۰۰۹ در حدود ۲۵۰ میلیون دستگاه موبایل مجهز به سیمبیان شده بودند. اما این پایان کار نبود…

رابط کاربری سیستم عامل سیمبیان و پالم
رابط کاربری سیستم عامل سیمبیان و پالم

 

ظهور اپل و گوگل در گوشی های موبایل

سال ۲۰۰۷ ابتدا استیو جابز سیستم عامل iOS اپل را با قابلیت های جدیدش مثل چند لمسی بودن و مرورگر کارآمدی که داشت به بازار عرضه کرد به فاصله کمتر از یک سال فروشگاه اپلیکشین اپل به نام App Store راه اندازی شد در ابتدای بازگشایی، اپ استور شامل ۵۵۲ برنامه بود که ۱۳۵ تای آنها رایگان بودند و در مدت تنها یک هفته حدود ۱۰ میلیون دانلود از اپ استور صورت گرفت.
با فاصله زمانی ۱ ساله و در سال ۲۰۰۸ نوبت گوگل بود که پا به عرصه این رقابت موبایلی بگذارد سیستم عامل اندروید با آیکون روبات سبز رنگش در ابتدا شاید به گمان بسیاری تصور می شد، در مقابل پدیده نوظهوری به نام iOS و سیستم عامل شناخته شده سیمبیان توانی برای رقابت نداشته باشد.
اما در عمل اندروید گوگل با تکیه بر متن باز (Open Source) بودنش این فرصت را در اختیار همگان قرار می داد تا به توسعه نرم افزاری در اندروید بپردازند. در ادامه فروشگاه اپ اندروید که Google Play نام گرفت روند رو به رشدی پیدا کرد و هر روز به تعداد توسعه دهندگانی که در گوگل پلی اپ منتشر می کردند، افزوده می شد.

تقابل Android و iOS

 

سخن پایانی: آینده برنامه های موبایل چگونه خواهد شد؟

از چهره ذوق زده آقای کوپر که گوشی عظیم الجثه ای در دست گرفته است و از تنها قابلیت آن یعنی امکان مکالمه کردن همه به وجد می آمدند تا امروز که با گوشی کوچک خود می توانیم به راحتی از صدها برنامه کاربردی و بازی که زندگی را برای ما ساده و لذت بخش می کنند، استفاده کنیم همگی نشان می دهند که در طول تاریخ برنامه های موبایل و به مرور زمان انقلاب بزرگی در این عرصه به وجود آمده است.
Low Code که به معنی تحت اللفظی کد کمتر است موضوعی است که این روزها از آن به عنوان آینده اپ موبایل یاد می شود همان طور که از اسمش پیداست در آن در اپ ها از مقدار کمتری کد استفاده می شود و شنیده ها حاکی از آن است که میانگین زمان تولید یک اپ به کمک Low Code از ۶ ماه به حدود ۲ ماه و هزینه آن از ۱ میلیون دلار به چیزی میان ۵۰ تا ۱۰۰ هزار دلار کاهش می یابد از سوی دیگر کد کمتر معادل است با باگ کمتر و به همین ترتیب حجم نهایی پایین تر با حفظ کارآیی بالا برای برنامه های موبایل.
برنامه هایی که بر مبنای HTML5 نوشته می شوند هم امروزه مورد توجه بسیاری قرار گرفتند و به خاطر امکان اجرا روی بسیاری از سیستم عامل ها چه موبایلی و چه غیر موبایلی محبوبیت شان رو به رشد است. اما اینکه آینده برنامه های تلفن های همراه به کجا خواهد رسید سوالی است که جواب مشخصی برای آن موجود نیست.

آیکون برنامه های موبایل و چالش آینده اپ موبایل

 

 

 

 

 

 

 

Written by

3 نظر / نظر خود را در زیر وارد کنید

دیدگاهتان را بنویسید